کروماکی چیست؟

کروماکی یا برش فام ( Chroma key compositing, or chroma keying) یک تکنیک جلوه‌های ویژه سینمایی برای روی هم قرار دادن چند تصویر و یا فیلم بر روی هم است. به این صورت که از اشیا یا افراد تصاویری روبه روی پرده‌ای معمولاً سبز یا آبی گرفته شده (زیرا این رنگ بیشترین تضاد رنگ را با رنگ پوست انسان دارد) و با تصاویر مطلوب از پیرامون ادغام می‌گردند.تکنیک کروماکی از جمله تکنیک‌های پرکاربرد در سینمای جهان است که با حذف رنگ زمینه که عموما به رنگ سبز، آبی یا قرمز است امکان برش تصویر در یک قاب را به فیلم‌ساز می‌دهد.

کروماکی یا پرده سبز در سینما و تلویزیون

کروماکی در سینما و تلویزیون کاربرد بیشماری دارد . بد نیست با آن بیشتر آشنا شوید.

تصور کنید مجری یک برنامه تلویزیونی دارد از یک کارشناس فوتبال در مورد مسابقه ای که دیروز برگزار شده سئوالاتی میپرسد و همزمان با این پرسش و پاسخ ، تصاویری از بازی دیروز در پشت سر آنها نمایش داده میشود و شما همزمان هر دو تصویر را میبینید . شیوه این کار بدین شکل است که پشت سر مجری و مهمان در استودیوی فیلم برداری یک پرده سبز رنگ یا پرده کروماکی نصب میکنند و پس از فیلم برداری رنگ سبز را از طریق نرم افزارهای مختص این کار مانند پریمیر و افتر افکت حذف میکنند .

حال به جای رنگ حذف شده هر تصویر یا فیلم دیگری را میتوان نمایش داد . باید دقت کرد در لباسها و اشیایی که داخل صحنه وجود دارد رنگ سبزی وجود نداشته باشد که به هنگام کروماکی حذف نگردد . بدین طریق میتوان از یک ماکت کشتی فیلم برداری کرد و آنرا درون یک اقیانوس قرار داده و هرچقدر دلمان خواست آنرا به صخره ها بکوبیم ! حتی اقیانوس را هم میتوان با فیلم برداری ماهرانه از یک استخر بوجود آورد .

علت اینکه از کروماکی رنگ سبز بیشتر استفاده می شود به این خاطر است که کمترین شباهت را پوست انسان دارد.

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

دیدگاهی بنویسید

سیزده + 4 =

0